Rozhodli dnes o tom poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ), ktorí zamietli návrh na jeho zrušenie. Namiesto toho vytvorili pracovnú skupinu, ktorá do júnového zasadnutia MsZ rozhodne o tom, ako kino oživiť a zároveň ho zachrániť.
Pracovná skupina sa bude skladať zo zástupcov odbornej verejnosti a piatich členov poslaneckého zboru. Jedným z členov skupiny bude aj vedúci filmového klubu v Poprade Rastislav Mačura, ktorý sa rozhodol spísať aj petíciu proti zrušeniu kina. Za tri dni od spustenia petície sa mu podarilo vyzbierať 500 podpisov. \"Z môjho pohľadu nejde len o kino, týka sa to celej kultúrnej sféry a ešte zvlášť je naše kino previazané s historickou budovou Reduty, \" vymenúva dôvody proti zrušeniu kina Mačura.
Podľa neho by zrušením kina utrpela kultúra ako celok v meste. Vytvorenie komisie víta, avšak chýba mu tam zastúpenie odboru kultúry na Mestskom úrade v Poprade. \"Oni boli za tie posledné roky zodpovednými garantmi, ktorí túto situáciu priviedli, malá práca s divákom, slabá spolupráca so školami, \" konštatoval Mačura.
Kinu Tatran za posledné roky prudko klesla návštevnosť, v dnešných dňoch sa pohybuje na úrovni 23 divákov na jedno predstavenie. V roku 2006 bola pritom návštevnosť 62 divákov na jedno predstavenie. Kapacita kina je pritom 359 miest. Za poklesom návštevnosti vidí Mačura fakt, že v roku 2005 bolo otvorené Multikino Cinemax v obchodnom centre Max. S poklesom návštevnosti zaznamenalo kino aj pokles príjmov, pričom zisk z predaja lístkov predstavuje až 77 % z celkových príjmov.
Nevyhnutým krokom, ktorým musí kino prejsť, je jeho digitalizácia, teda prechod z 3,5-milimetrových projektorov na digitálne projektory. Na to je však potrebných 100 až 140.000 eur. \"V mestách ako Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Lučenec už to previedli, v kinách okamžite narástla návštevnosť o 100 % a v podstate na najbližšie roky sú tie kiná zachránené, \" porovnáva Mačura.
Jednou z možností oživenia kina je z neho vytvoriť multikultúrny stánok. \"Prešovské kino takto funguje, v Trenčíne mesto obnovilo staré kino, dalo ho do prenájmu filmovému klubu, ktorý tam robí rôznorodú tematickú kultúru, ktorá priláka mladých ľudí, \" povedal Mačura. Nevýhodou oproti spomínaným mestám je menší počet vysokoškolákov v Poprade. Podľa neho je preto dôležité vytvoriť lepšiu spoluprácu so základnými a strednými školami.
Kino Tatran prešlo v roku 1985 pod správu mesta, v roku 2000 sa z neho stala preddavková organizácia. V rokoch 1992–1998 bolo Kino Tatran zatvorené a prešlo celkovou rekonštrukciou. Až do roku 2006 patrilo medzi najnavštevovanejšie kiná na Slovensku.
0